نکات اصولی طراحی و چیدمان سرویس بهداشتی

اصول طراحی و چیدمان سرویس بهداشتی

سرویس های بهداشتی، به دلیل اینکه در معرض دید قرار ندارند، معمولاً کمتر به آن توجه می شود، یا برای طراحی و چیدمان آن، وقت و دقت زیادی صرف نمی شود. علاوه بر رعایت بهداشت، باید زیبایی و راحتی را در طراحی به کار گیرید؛ در این مقاله علاوه بر نکات اصولی طراحی، درباره چیدمان سرویس بهداشتی هم توضیح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

اصول طراحی سرویس بهداشتی

نکات اصولی طراحی و چیدمان سرویس بهداشتی

انتخاب مناسب ابعاد روشویی

روشویی، یکی از بخش های اصلی در سرویس بهداشتی می باشد. معمولاً روشویی ها، روبروی درب و با ابعاد کم استفاده می‌شوند. در تمام سرویس های بهداشتی در بالای روشویی، آینه نصب می شود که باید ارتفاع مناسب و استاندارد آن را در نظر بگیرید. روشویی ها در ارتفاع ۸۶ تا ۹۱ سانتیمتر از سطح زمین، معمولاً برای افراد، با قدهای مختلف هم مناسب می باشد.

استفاده از کاشی و سرامیک

تنوع کاشی و سرامیک ها در بازار بسیار زیاد است و در زیباتر جلوه دادن سرویس بهداشتی، بسیار کمک کننده است، انتخاب طرح کاشی به سلیقه شما بستگی دارد و اصول خاصی برای انتخاب آن وجود ندارد، اما معمولا از طرح های شلوغ برای سرویس بهداشتی استفاده نمی کنند.

استفاده از اندازه های مناسب و استاندارد

اندازه سرویس بهداشتی، باید متناسب با ابعاد خانه در نظر گرفته شود. اگر خانه شما کوچک است، نباید سرویس بهداشتی بزرگ طراحی کنید و اگر، خانه شما بزرگ است، برای سرویس بهداشتی می توانید فضای بیشتری در نظر بگیرید. اندازه درب ورودی سرویس بهداشتی، باید ٧١،٧٦،٨١ سانتیمتر باشد، سایز درب به گونه‌ای که بتوان صندلی چرخدار از آن عبور داد، ٩١ سانتیمتر می باشد.

اصول طراحی سرویس بهداشتی

استفاده از سرویس فرنگی

اگر برای سرویس بهداشتی، ابعاد بزرگی در نظر گرفته اید، می توانید در کنار سرویس ایرانی از سرویس فرنگی استفاده کنید. سرویس های فرنگی برای کسانی که زانو درد دارند یا خانوم هایی که باردار هستند، بسیار مناسب و راحت می باشد.

استفاده از پنجره و سیستم تهویه

در طراحی سرویس بهداشتی، داشتن پنجره و سیستم تهویه بسیار اهمیت دارد. پنجره، بخش مهمی در سرویس بهداشتی می باشد که در تهویه هوا بسیار مؤثر است. طراحی پنجره سرویس بهداشتی باید حداقل ۴۵۰ سانتی متر مربع، بوده یا ۱۵ درصد فضای کل سرویس را شامل شود، این مورد برای خانه های مستقل و حیاط دار می باشد اما در آپارتمان ها استفاده از پنجره امکان پذیر نیست و به جای آن از یک سیستم تهویه استفاده می شود که هر پنج ساعت، هوای داخل سرویس بهداشتی را به طور کامل به بیرون منتقل کند.

اصول طراحی سرویس بهداشتی

استفاده از نورپردازی مناسب

نورپردازی، همانطور که در بخش هایی از خانه مهم و قابل استفاده می باشد، در سرویس بهداشتی هم اهمیت دارد. روشنایی سرویس بهداشتی که معمولاً در اطراف آینه به کار برده می شود و کارهای دقیقی، مانند: اصلاح و آرایش کردن را بسیار آسان می کند و جلوه زیبایی هم دارد.

اهمیت رنگ

انتخاب رنگ مناسب و تأثیر مثبت آن بر کسی پوشیده نیست. رنگ های ملایم و روشن، در بزرگتر نشان دادن فضا تأثیر دارند. از رنگ های پر رنگ و مهیج خودداری کنید. در هنگام انتخاب دقت داشته باشید که رنگ های سرد، حس آرامش را القا می‌کند.

طراحی جداگانه یا یکپارچه

این نوع طراحی، یعنی شما می توانید روشویی را در بخش جداگانه قرار دهید یا به صورت یکپارچه، سرویس را در یک بخش و اتاق قرار دهید، معمولاً در طراحی های مدرن از طراحی یکپارچه استفاده می شود.

اصول طراحی سرویس بهداشتی

ایده برای چیدمان سرویس بهداشتی

استفاده از کابینت در سرویس بهداشتی

اگر فضای کافی وجود دارد، می توانید از کابینت برای قرار دادن وسایلی، مانند: دستمال توالت، اسپری خوشبو کننده هوا، مسواک و… استفاده کنید؛ زیرا محیط سرویس بهداشتی، منبعی از هزاران میکروب است و تا شعاع چند متری پخش می‌شود. بنابراین؛ استفاده از کابینت و قراردادن وسایل در آن، از انتقال آلودگی جلوگیری می کند.

انواع کابینت بر اساس جنس

 کابینت فلزی: دارای قیمت ارزان هستند، ولی معایبی هم دارند.

  • بعد از مدتی رنگ آنها از بین می رود.

  • سر و صدای ناشی از باز و بسته کردن درب کابینت فلزی.

  •  نسبت به رطوبت واکنش نشان می دهد و دچار زنگ زدگی می شود.

 کابینت تمام چوب: این نوع کابینت ها زیبا هستند، ولی معایبی هم دارند.

  • آماده سازی و نصب آن مدت زمان زیادی نیاز دارد.

  • قیمت بسیار بالایی دارد.

 کابینت پی وی سی: نگهداری این کابینت ها راحت تر از کابینت چوبی است. ساخت و نصب آن در مقایسه با کابینت های چوبی، راحت و کم هزینه تر است، اما به دلیل تجزیه ناپذیر بودن، برای محیط زیست مضر است.

پیشنهاد می کنیم، مقاله ی انواع کابینت های آشپزخانه را که به طور کامل، مزایا و معایب آن را هم، توضیح داده ایم را مطالعه کنید.

اصول طراحی سرویس بهداشتی

استفاده از کفپوش های سه بعدی

کفپوش های سه بعدی، یکی از مدرن ترین مدل های کفپوش می باشد که زیبایی خاص و متفاوتی را به منزل می دهد و در دکوراسیون داخلی منزل، حمام، سرویس بهداشتی و … استفاده می شود. این کفپوش ها نه تنها جذاب هستند، بلکه به خانه هم زیبایی می بخشد. این کفپوش ها برای تمام قسمت های خانه کاربرد دارد. کفپوش های سه بعدی، دارای تنوع زیادی است که می توانید از آن ها با توجه به طراحی داخلی منزل استفاده کنید. یکی از جذابترین کفپوش ها برای سرویس بهداشتی و حمام، کفپوش های سه بعدی هستند که با توجه به انتخاب شما از کفپوش ها می توانید حس آرامش یا هیجان را به خودتان القاء کنید.

کفپوش سه بعدی

مزایای استفاده از کفپوش های سه بعدی

1- ضدآب: این کفپوش ها ضد آب هستند و می توان در سرویس بهداشتی و حمام از آن استفاده کرد.

2- طول عمر زیاد: این مدل کفپوش ها مقاوم هستند و در برابر رطوبت هم دوام بالایی دارند.

3- تمیزی راحت: این کفپوش ها مانند کاشی و سرامیک درز و شکاف ندارند و به همین دلیل تمیز کردن آن راحت می باشد.

4- زیبایی: این کفپوش ها، نسبت به سایر سطوح، جذابیت و زیبایی بیشتری دارند و طرح و مدل های آن بسیار زیاد است و برای انتخاب، محدود نیستید.

5- ایمنی: این کفپوش ها غیر قابل اشتعال هستند و حتی با جنس متفاوتی که دارند، می تواند روشنایی محیط را تأمین کند.

معایب کفپوش های سه بعدی

1- سرد بودن: این کفپوش ها سطح سردی دارند. برای انتخاب محل آن دقت کنید.

2- هزینه بالا: این کفپوش ها چون از جدیدترین کفپوش ها هستند، تقاضا برای آن زیاد است و معمولأ افراد کمی هستند که در نصب کفپوش های سه بعدی فعالیت داشته باشند. به همین دلیل، هزینه ی آن هم بالا است.

کفپوش سه بعدی

استفاده از گیاهان در دکوراسیون سرویس بهداشتی

استفاده از گیاهان، یک محیط شیک و مدرن را ایجاد می‌کند و در تهویه هوا کمک کننده است. از جمله گل های مناسب برای سرویس بهداشتی، گل آلوورا، ارکیده، بامبو، عنکبوتی، بگونیا، دیفن‌باخیا، دراسنا و … می باشد.

- استفاده از عناصر تزئینی

یکی از راهکارهای مفید، برای داشتن یک فضای شیک، استفاده از عناصر تزئینی و موتیفها(نقش‌مایه یا موتیف، عنصری است که به صورت الگو یا تصویر، در بافت یک اثر هنری به کار رفته و گاه تکرار می‌شود.)در فضا است. برای مثال، می توانید از موتیف های کلاسیک در گلویی های دور سقف، قاب بندی های دیوار، قاب آینه، همچنین عناصر تزئینی، مانند: اکسسوری ها و گلدان استفاده کنید.

استفاده از شیرآلات با رنگ های نارنجی و طلایی‌

استفاده از این دو شیرآلات مدرن و جدید با رنگ های طلایی و برنجی، سرویس بهداشتی را بسیار زیبا و لوکس نشان می دهد.

کلام آخر

 رنگ سفید، بهترین رنگ برای سرویس بهداشتی مدرن و شیک است؛ زیرا با همه چیز به آسانی هماهنگ می‌شود.

بهتر است بدانید که کفپوش های سه بعدی با طرح های رودخانه، دریا و… برای حمام و سرویس بهداشتی مناسب تر هستند.

برای طراحی  چیدمان اصولی آشپزخانه، می توانید به مقاله نکات کلیدی در طراحی آشپزخانه مدرن مراجعه کنید.

منابع:
address.ir
beytoote.com

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاور املاک خوب

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)