معرفی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری آن

معرفی انواع گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری آن

گیاهان علاوه بر اینکه زیبایی بی نظیری به طبیعت می دهند، نگهداری آنها در منزل هم جلوه و زیبایی خاصی می بخشد و استرس و تنش محیط را کاهش می دهد و به تصفیه و پاکسازی هوای منزل هم بسیار کمک می کند.

اگر به نگهداری گیاهان در آپارتمان علاقه مند هستید، ما در این مقاله به معرفی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری آن، که با محیط منزل سازگار هستند را معرفی کردیم.

انواع گیاهان آپارتمانی

گیاه پتوس

این گیاه علاوه بر زیبایی که در انواع ابلق و سبز وجود دارد، مورد بسیار خوبی برای نگهداری در آپارتمان می باشد. پتوس مقاومت بسیار بالایی دارد و نگهداری آن سخت نمی باشد. این گیاه در نور کم زنده می ماند و نیاز به آبیاری مرتب ندارد.

  این گیاه را می توانید هم به صورت آویز نگهداری کنید هم، آن را به روی دیوار هدایت نمایید. این گیاه می تواند مواد شیمیایی مانند: بنزن و تری کلرواتیلن را از هوا حذف نماید.

گیاه پتوس

گیاه آناناسی (گازمانیا)

گیاه آناناسی در جنگل برزیل و در مناطق گرمسیری یافت می شود. این گیاه را می توان در آپارتمان یا فضای بسته نگهداری کنید، اما باید در یک مکان پرنور قرار بگیرد ولی باید نور به صورت غیر مستقیم به آن برسد، زیرا آفتاب مستقیم برگ های آن را می سوزاند. خاک این گیاه باید همیشه مرطوب بماند و نباید بیش از حد خشک یا خیس باشد.

گل آناناسی و نحوه نگهداری آن
منبع: cafegoldoon.com

گیاه سانسوریا

نگهداری این گیاه بسیار آسان است و به راحتی خود را با محیط وفق می دهد. در شرایطی که نور آن خیلی کم باشد به رشد خود ادامه می دهد. هفته ای یک بار آن را آبیاری کنید، کافی است. این گیاهان، آب را در برگ های خود جمع می کنند و اگر بیش از اندازه آبیاری شوند باعث پوسیدگی برگ ها می شود.

گل سانسوریا و نحوه نگهداری آن
منبع: golzeeb.com

گیاه فیلودندرون

گیاه فیلودندرون را می توانید در گوشه ای از منزل خود در کنار پنجره قرار دهید تا نور غیر مستقیم را دریافت کند. به دلیل نیاز به نور کم، نگهداری آن راحت می باشد. اما مراقب باشید که این گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. زیرا باعث سوختن برگ های آن می شود.

عکس گل فیلودندرون
منبع: golzeeb.com

گیاه شفلرا

این گیاه زیبا و محبوب، در دو نوع ابلق و سبز وجود دارد. یک گیاه مقاوم است که خشکی خاک را تحمل می کند. رشد سریعی دارد. این گیاه را اگر در فضای باز نگهداری کنید می توانید شاهد رویش گل های آن باشید، اما در فضای بسته منتظر گل های آن نباشید. نور متوسط برای این گیاه مناسب است اما اگر نور کم به این گیاه برسد، باعث زرد شدن برگ ها می شود. (اصول طراحی فضا سبز را مطالعه کنید)

گل شفلرا و نحوه نگهداری آن
منبع: iranderakht.com

گیاه دراسنا

این گیاه انواع مختلفی دارد که دراسنای پرچمی آن، مانند: یک نخل کوچک تا ارتفاع 2 متر هم می رسد. برای تصفیه هوا بسیار مناسب می باشد. این گیاه به نور زیاد، ولی غیر مستقیم نیاز دارد. به آبیاری کمی نیاز دارد، در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کنید.

برای آنکه عمل فتوسنتز بهتری انجام دهد، می توانید سطح برگ ها را با دستمال مرطوب، پاک کنید.

گل دراسنا
منبع: cafegoldoon.com

دیفن باخیا

نگهداری این گیاه در منزل توصیه می شود. این گیاه دارای برگ های بسیار پهن می باشد و یک گیاه ابلق و زیبایی است که منزل شما را زیباتر جلوه می دهد. این گیاه را در کنار پنجره ای قرار دهید که به آن نور بتابد.

برای آبیاری، لازم است خاک این گیاه خشک شود و بعد آن را آبیاری نمایید. این گیاه به محیط روشن ولی غیر مستقیم نیاز دارد.

⚠️ توجه: برگ های این گیاه سمی است. 

عکس دیفن باخیا و نحوه نگهداری آن
منبع: shekoufane.com

گیاه کروتن

این گیاه برگ های رنگارنگی دارد که بسیار زیبا است و رنگ و زیبایی به منزل شما می بخشد. نیاز به نور دارد ولی نور زیاد، برگ های آن را می سوزاند. میزان نور دریافتی این گیاه به کیفیت و رنگ گیاه بستگی دارد. خاک گیاه باید رطوبت داشته و نیاز به آبیاری مداوم دارد. اما دقت کنید که بیش از اندازه آبیاری نکنید.

گیاه کروتن و نحوه نگهداری آن
منبع: namnak.com

گیاه برگ انجیری

این گیاه با برگ های پهن با بریدگی های نامنظم می باشد.  یک گیاه بسیار مقاوم است و برای کسانی که مبتدی هستند ، مناسب می باشد.آن را نزدیک پنجره قرار دهید تا نور غیر مستقیم به آن برسد.

برگ های این گیاه دارای شکاف می باشد و جالب است بدانید که؛ علت این شکاف ها برای آن است که گیاه در زادگاه خود، از باد و باران های شدید در امان بماند و آب از بین برگ ها رد شود تا باعث شکستگی برگ های آن نشود.

گیاه برگ انجیری و نحوه نگهداری آن
منبع: cofegoldoon.com

کراسولا خرفه ای

یکی دیگر از گیاهانی است که می توان در منزل نگهداری کرد و مقاوم است همچنین؛ نیاز به آبیاری زیاد ندارد.این گیاه به راحتی از طریق قلمه زدن قابل تکثیر است. نور زیاد را دوست دارد.  ولی نور شدید و مستقیم مناسب آن نمی باشد. بهتر است در پنجره های جنوبی منزل نگهداری کنید.

گیاه خرفه ای و نحوه نگهداری آن
منبع: iranderakht.com

گیاه فیکوس

از گیاهان پرطرفدار می باشد. برگ های پهن و براق دارد و مناسب آپارتمان و دفاتر کار است. به نور غیر مستقیم نیاز دارد. برای تصفیه و پاکسازی هوای منزل مناسب است.

این گیاه نیاز دارد که کل روز به آن نور برسد. ولی دقت کنید که نور مستقیم به آن نتابد. زیرا باعث سوختگی برگ های آن می شود. در فصل تابستان، زمان آبیاری را بیشتر کنید ولی در فصل زمستان، زمان آبیاری را کاهش دهید.
از نظر دما، نیاز به یک دمای متعادل دارد. نه گرم باشد و نه سرد.

گیاه فیکوس و نحوه نگهداری آن
گیاه فیکوس: beytoote.com

نخل ماداگاسکار

گیاهی است که در برابر تغییر شرایط بسیار مقاوم است. و نگهداری آن آسان است. ساقه های قطور آن، آب را در خود ذخیره می کند. زمانی که این گیاه در شرایط خوبی باشد، میان برگ های آن جوانه های گل نمایان می شود. به نور زیاد علاقه دارد و بهتر است آن را در کنار پنجره های پر نور قرار دهید.

زمان مناسب برای آبیاری این گیاه، موقعی است که خاک آن شده باشد.

 

گاه ماداگاسکار و نحوه نگهداری آن
منبع: cofegoldoon.com

گیاه پیله آ

این گیاه به خاطر نوار های نقره ای روی برگ هایش که مانند آلومینیوم به نظر میرسد معروف شده است.این نوار ها بر روی رنگ سبز درخشان برگ ها نمایان میشود و آن را به یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا با نگهداری کم تبدیل میکد.آن را در محلی خنک و سایه دار قرار دهید.

گل پیله آ

سرخس لانه پرنده

سرخس لانه پرنده، سرخس بومی جنوب شرقی آسیا میباشد.این گیاه پرورش آسانی دارد اگر شرایط مناسب آن فراهم باشد که بیشترین آن گرما و رطوبت است.نور غیر مستقیم خورشید و دمای حدود 70 درجه فارنهایت شرایط دلخواه این گیاه است.

سرخس لانه پرنده

گل کریسمس یا بنت قنسول

این گیاه از جمله تزئینات تعطیلات کریسمس است. گل کریسمس، بدون شکوفه هم به خاطر برگ های رنگی اش زیبا به نظر میرسد. برای اینکه این گیاه را سالم نگهدارید احتیاج به یک نقطه ی روشن با چند ساعت نور صبح خورشید و کل روز نور غیرمستقیم دارید . تنها زمانی که خاک خشک میشود نیاز به آبیاری دارد.

گل کریسمس

اشتباهات رایج در نگهداری گیاهان آپارتمانی

گیاهان را بیش از حد آبیاری نکنید. تصور اینکه باید به گیاهان تند تند آب داد اشتباه است، این کار باعث پوسیده شدن ریشه گیاه می شود. فواصل آبیاری را رعایت کنید.

دومین مشکلی که باعث مرگ گیاه می شود مربوط به کمبود آب است.برای آبیاری گیاه میزان رطوبت آن را بررسی نمایید. یک بند انگشت خود را در خاک فرو نمایید تا ببینید خاک دارای رطوبت است یا نه.

سرما، باعث نابودی گیاه می شود. برخی گیاهان از سرما بیزار هستند و به ریشه ها و برگ های آن آسیب می رسد.

آفت و حشرات شیره گیاه را می مکند. بنابراین نیاز است همیشه گیاه را بررسی کنید و اگر مورد غیرعادی را مشاهده کردید، به آن رسیدگی کنید.

تغذیه نادرست گیاهان: کود و محلول های تقویتی موجود در بازار را تهیه و متناسب با گیاه از آن استفاده کنید.

بی توجهی به تعویض گلدان: برای تعویض گلدان، بهتر است یک هفته تا 10 روز بعد گلدان آن را تعویض نمایید. تعویض گلدان بعد از آنکه به منزل آوردید، باعث شوک گیاه می شود.

توصیه برای شاداب ماندن گل ها

از آبیاری زیاد گل ها بپرهیزید.

از خاک مناسب برای گل استفاده کنید.

با مشاهده آفت برای از بین بردن آن اقدام نمایید.

دمای نرمال و متعادلی را برای گیاه مهیا کنید.

از هر سمی از گل ها استفاده نکنید و از یک کارشناس گل اطلاعات کسب کنید.

گیاه ماداگاسکار به دلیل داشتن تیغ های بلند و سمی بودن برای کودکان خطرناک است.

گیاه شفلرا، یک گیاه سمی است. آن را از دسترس کودکان و حیوانات دور نگه دارید.

منبع:

beytoote.com

Deltapayam.com

Golsetan.com

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاور املاک خوب

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)