چگونه سن ساختمان را تشخیص دهیم؟

تشخیص سن ساختمان

سن بنا(ساختمان) برای قیمت گذاری آن و دریافت تسهیلات مسکن و… اهمیت دارد. هر ساختمانی عمر مفید محدودی دارد که بعد از گذشت این مدت، ساختمان در گروه بنای کلنگی یا قدیمی قرار می گیرد. برای آنکه یک ملکی را ارزش گذاری کنید، مهم است که سن بنا (ساختمان) را بدانید. براساس سن ساختمان، ارزش ملک هم مشخص می شود.

منظور از سن بنا چیست؟

بعد از ساخت ساختمان، عوامل ساختاری و محیطی( آب و هوای شمال کشور) با گذشت زمان باعث کاهش عمر مفید ساختمان می شود. به تعداد سال هایی که یک بنا یا ساختمان از لحاظ ایمنی و استحکام و ظاهری، دوام بیاورد را عمر مفید ساختمان می گویند.

عمر مفید ساختمان

یکی بحث های مهمی که در بازار مسکن دارای اهمیت است، محاسبه سن ساختمان است. عمر مفید ساختمان در ایران  حدود 30 سال می باشد. و بعد از گذشت این سال، ساختمان به عنوان ساختمان کلنگی شناخته می شود. همچنین؛ سن ساختمان در تصمیم گیری برای خرید آن تأثیر گذار است. برای تسهیلات ویژه مسکن برای ساختمان، محدودیت هایی وجود دارد، که در ادامه راجع به آن توضیح خواهیم داد.

اهمیت سن بنا

هر چه سن یک بنا بیشتر باشد و به اصطلاح کلنگی باشد، ارزش مالی کمتری دارد. بنابراین؛ بررسی سن بنا دارای اهمیت می باشد. یکی از موضوعاتی که در خرید و فروش و دریافت وام مسکن به آن توجه می شود، سن بنا می باشد و این موضوع برای برخی افراد، مهم است که خانه ی کلنگی یا فرسوده را انتخاب نکنند.

سن بنا، نشان دهنده آن است که ملکی را که قصد خرید داریم در چه زمانی ساخته شده است، و اینکه آیا همچنان دارای کیفیت است یا خیر، زیرا؛ فرسوده بودن ساختمان، باعث به وجود آمدن مشکلاتی خواهد بود. اگر قصد زندگی کردن را دارید، ملک های با سن بالا را انتخاب نکنید، اما اگر قصد سرمایه گذاری دارید، می توانید ملک با سن بالا را خریداری کنید و به بازسازی آن بپردازید و با قیمت بالاتری، آن را بفروشید و به سود دست یابید.

چگونه سن ساختمان را تشخیص دهیم؟

چگونه سن ساختمان را تشخیص دهیم؟

برای آنکه متوجه شوید سن بنا چقدر است، می توانید از شهرداری منطقه یا افراد بومی پرس و جو کنید یا اگر قدرت تشخیص بافت بنا را دارید آن را بررسی نمایید، همچنین؛ اسناد و مدارک مربوط به ساختمان مانند: پروانه ساختمان، سند مالکیت و… را بررسی کنید.

اهمیت سن بنا در خرید ملک

برای خرید ملک، تشخیص و دانستن سن بنا، بسیار اهمیت دارد. زیرا؛ سن بنا بر قیمت ملک تأثیر گذار است. اما اگر قصد دارید ساختمانی با سن بالا خریداری کنید، توجه داشته باشید که برخی از ساختمان ها با وجود اینکه سال ها از عمر آن می گذرد، همچنان پابرجا و سالم هستند. دلیل ماندگاری کیفیت بنا، استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب و با کیفیت است. در مقابل، ساختمان هایی که مدت زمان زیادی از عمر آن نمی گذرد، فرسوده و کهنه به نظر می رسند، علت آن است که از مصالح نامرغوب و درجه یک استفاده نشده است. پس، برای تعیین سن بنا، این موضوع را در نظر داشته باشید.

سن بنا(ساختمان) چیست؟

تأثیر سن بنا بر قیمت

عمر مفید یک ساختمان، بین 25 تا 30 سال می باشد. بنابراین؛ هرچقدر سن بنا بالاتر باشد، رو به فرسودگی می رود و به عنوان ساختمان کلنگی شناخته می شود و قیمت کمتری دارد. اما ساختمان های با سن پایین، قاعدتا قیمت بالاتری دارند. برای سن بنا، معیارهای متفاوتی وجود دارد، برخی، زمانی که پروانه ساختمان صادر می شود سن بنا را محاسبه می کنند. برخی دیگر، ساختمانی را که ساخته شده و کلید آن به صاحب ملک داده شده است. اما، بسیاری از مشاورین املاک و کارشناسان ساختمان، زمانی که پی ریزی ساختمان انجام می شود را شروع سن بنا می دانند.

ویلای کلنگی مناسب چه افرادی است؟

اگر می خواهید با خرید ساختمان، هزینه های پنهان و… نکنید، ساختمان های نوساز را انتخاب کنید، اما برخی افراد، ترجیح می دهند ساختمان های کلنگی را خریداری نمایند زیرا؛ ساختمان را بازسازی می کنند و با قیمت بیشتری به فروش می رسانند و به سود دست می یابند و از این راه کسب درآمد می کنند. بنابراین؛ برای دست یابی به سود، ساختمان با سن بالا مناسب شما است. در این راستا می توانید مقاله بازسازی و نوسازی ساختمان را مطالعه کنید.

سن بنا و دریافت وام تسهیلات

دریافت تسهیلات بانکی در سن ویلاهای شمال تأثیر گذار است. اگر می خواهید، از چنین وامی بهره مند شوید، باید سن ساختمان را بدانید، بانک ها با سن بالای ساختمان به شما تسهیلاتی را ارائه می دهند که ساختمان های قدیمی تر، سود بیشتری از این قضیه می برند و وام بیشتری می توانند دریافت نمایند.

چگونه سن ساختمان را تشخیص دهیم؟

علت پرطرفدار بودن خانه های قدیمی

  1. خانه های قدیمی را می توان به بهترین شکل بازسازی کرد و فضای داخلی را به صورت مدرن طراحی کرد.

  2. خانه های قدیمی، نسبت به خانه های تازه ساخت ارزان تر هستند.

  3. خانه های قدیمی، معمولأ در مکان های خوب و دنجی قرار دارد.(معمولا در مناطق روستایی قرار دارند)

سن بهره برداری ساختمان چیست؟

زمانی که تمام مراحل ساخت، پایان و تمام انشعابات آن نصب می شود و ملک موردنظر آماده سکونت باشد را سن بهره برداری ساختمان می گویند. توجه داشته باشید که با نصب کنتور آب، برق، سن بهره برداری ساختمان محاسبه می شود.

سن بنا(ساختمان) چیست؟

کلام آخر

به دلیل رطوبت بالا در شمال کشور، استفاده از آجر در ساخت و ساز، میزان رطوبت را افزایش می دهد که این امر، باعث پایین آمدن عمر مفید وسایل منزل شما می شود.

اگر قصد خرید ویلا در شمال را دارید و می خواهید، نتیجه مثبتی برای شما حاصل شود، باید به یک مشاور املاک معتبر مراجعه کنید.

دانستید که با خرید ویلاهای کلنگی، هزینه های جانبی و پنهان، مقدار وام، قیمت ملک، میزان تقاضا و… تأثیر دارد. سن ساختمان هم، روش های مختص به خود را دارد و هرکسی سن بنا را از یک مبدأ، در نظر می گیرند.

نکته ی مثبت خرید خانه های قدیمی اینست که از بافت زرد یا همان مسکونی بودن زمین مطمئن می شوید و دردسرهای اداری مانند: امتیازات آب، برق و گاز را ندارید و می توانید با سلیقه ی خود خانه را بازسازی کنید. از طرفی هم در نظر داشته باشید که وجود خانه های قدیمی بر روی قیمت زمین تأثیرگذار نیست و اینکه هنگام تخریب یا بازسازی و نوسازی ساختمان، هم جمع آوری نخاله ها، هزینه بردار است هم دردسرهایی را به همره دارد.
خرید خانه های قدیمی در شهرها، نیاز به مشاوره تخصصی دارد، اینکه آیا ملک مورد نظر می تواند ملک تجاری باشد یا خیر یا چه حد از تراکم را دارا است.

منبع:

bakhshioffical.com

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاور املاک خوب

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)