نکات مهم هنگام عقد اجاره ملک

نکات مهم هنگام عقد اجاره ملک

به دلیل نوسانات بازار و گرانی خانه و… افراد نمی توانند خانه خریداری کنند و اجاره نشین می شوند. بنابراین؛ طیف گسترده ای از جمعیت با موضوع اجاره و اجاره نشینی درگیر هستند و آگاه بودن از قوانین مربوط به اجاره برای مؤجر و مستأجران یک امر ضروری است.

در این مقاله نکات عقد اجاره ملک و نکات مهمی که لازم است در قرارداد اجاره ذکر شود را بیان می کنیم.

تعریف اجاره

اجاره عقدی است که اجاره کننده مالک منافع عین مال می شود که این اجاره ممکن است خانه، حیوان، اشیاء و.. باشد. و تا زمانی که شخصی ملکی را اجاره کرده است می تواند از آن به صورت متعارف هر گونه استفاده ای که بخواهد بکند. (قوانین فسخ اجاره توسط مؤجر و مستأجر را مطالعه کنید)

نکات مهم عقد اجاره مک
shahraranews.ir

نکات حقوقی هنگام اجاره ملک مسکونی

 • مدت اجاره باید در قرارداد قید شود برای مثال: یکساله، دو ساله، و… در غیر اینصورت قرارداد باطل است

 • در اجاره، لازم نیست مؤجر مالک عین مستأجره باشد ولی باید مالک منافع آن باشد. در هنگام عقد اجاره لازم است مؤجر، مدارکی که معرف مالک بودن وی باشد را به همراه داشته باشد. در این حالت، مستأجر از اینکه مال مورد اجاره متعلق به مؤجر است مطمئن می شود.

 • مستأجر باید در زمان تعیین شده اجاره را پرداخت نماید و از مؤجر رسید دریافت نماید. (مالیات بر درآمد اجاره ملک را چه کسانی باید پرداخت نمایند؟)

 • در قرارداد اجاره باید نحوه استفاده مستاجر از مورد اجاره قید شود که اگر مستأجر خلاف آن عمل نماید مؤجر حق فسخ قرارداد را دارد.

 • قراردادهای اجاره هم می توانند به صورت دستی و هم به صورت رسمی تنظیم شود. قراردادهایی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شوند را قرارداد رسمی و قراردادهایی که در املاک ها تنظیم می شوند را قرارداد عادی می گویند.

 • در قراردادهای عادی باید حتما مدت اجاره تعیین شود و در دو نسخه تنظیم گردد و هر دو نسخه به امضای مؤجر و مستأجر رسیده باشد و دو نفر شاهد امضاء نمایند. (نوع دیگر اجاره، اجاره به شرط تملیک است، حتما مطالعه کنید)

 • در هنگام عقد قرارداد، اگر یکی از طرفین شخص دیگری را به عنوان وکیل برای امضاء نماینده خود کرده باشد حتما باید وکالتنامه به قرارداد پیوست شود.

 • قرارداد اجاره با فوت مؤجر یا مستأجر باطل نمی شود. مستأجر می تواند به وراث مؤجر که بعد از فوت مؤجر قائم مقام او می شوند رجوع نمایند.

 • بدون اجازه مؤجر امکان اجاره ملک توسط مستأجر وجود ندارد و اجاره، باطل یا فسخ می شود مگر اینکه این حق، در قرارداد به مستأجر داده شده باشد.

 • اگر مستأجر بدون اجاره مؤجر، تعمیراتی را انجام دهد نمی تواند هزینه های پرداخت شده را از مؤجر دریافت کند.

 • بعد از پایان یافتن مدت اجاره اگر مستأجر ملک را تخلیه ننمود با درخواست مؤجر، تخلیه انجام می گیرد.

 • اگر مؤجر مبلغی را به عنوان قرض الحسنه، تضمین و… از مستأجر دریافت کرده باشد، استرداد آن موکول به تحویل و تخلیه مورد اجاره می باشد.

 • اگر سند اجاره به صورت رسمی تنظیم شده باشد برای درخواست صدور اجراییه باید به دفترخانه ای که قرارداد در آنجا تنظیم شده است مراجعه نمایید.

 • بعد از انقضای مدت اجاره با درخواست مؤجر، تخلیه عین مستأجره با سند رسمی به وسیله اداره ثبت به مدت یک هفته و در اجاره های با سند عادی به مدت یک هفته تقاضای تخلیه مؤجر تنظیم و به دستور مقام قضایی توسط ضابطان انجام خواهد شد.

 • از زمانیکه قانون بین مؤجر و مستأجرسال 76 لازم الاجرا شد، کلیه اماکن تجاری، مسکونی، آموزشی، خوابگاه ها، ساختمان های دولتی و… تابع مقررات قانون مدنی و شرایط مقرر بین دو طرف است.

نکات مهم عقد اجاره ملک
sabtyar.com

قولنامه دستی یا عادی چیست؟

در قولنامه عادی طرفین، قول و تعهدات خود را نسبت به یکدیگر در آن ذکر و امضاء می نمایند. این قولنامه در سه نسخه تنظیم می شود. دو نسخه آن برای طرفین و یک نسخه آن نزد املاک محفوظ می ماند.

قولنامه ها قابل ارائه و استناد به دادگاه ها می باشند بنابراین؛ در تنظیم آن باید دقت لازم را داشته باشید.

قرارداد رسمی چیست؟

قراردادهایی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شوند را قرارداد رسمی می گویند. اگر هم قرارداد عادی تنظیم می کنید باید در برگه های مخصوص چاپ آماده که در دفاتر املاک وجود دارد آن را ثبت نمایید و باید تمام جزئیات در آن نوشته شود.

کد رهگیری را فراموش نکنید: از سال 87 توسط دولت قانونی تصویب شد که کلیه مشاوران املاک می بایست تمام معاملات را در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور ثبت نمایند که اینکار صحت و درستی معامله را نشان می دهد و هم، امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات مسکن برای نهادهای دولتی وجود دارد.

بعد از آنکه معامله در سامانه ثبت شد می توانید کد رهگیری دریافت نمایید. کد رهگیری معمولا برای خرید و فروش املاک کاربرد دارد برای جلوگیری از فروش  متعدد یک ملک با این وجود طبق قانون، کلیه معاملات خرید و اجاره باید در سامانه ثبت دارای کد رهگیری باشند.

نکات مهم هنگام عقد اجاره ملک
inpinapp.com

مشخص کنید که هزینه های شارژ را چه کسی باید پرداخت نماید؟

قانون خاصی وجود ندارد و مؤجر و مستأجر خود باید به توافق برسند. اما به طور کل، پرداخت هزینه شارژ باید در هنگام عقد قرارداد قید شود. اما چون، هزینه های شارژ برای مخارج عمومی مجتمع مسکونی  پرداخت می شود معمولا اجاره نشینان پرداخت می نمایند.

نحوه تقسیم هزینه آب، برق، گاز در آپارتمان چگونه است؟

محاسبه هزینه در ساختمان هایی که انشعابات جدا ندارند، مسئولیت تعیین سهم هر یک از مالکان و استفاده کنندگان با مدیران ساختمان است.

هزینه گاز، آب، برق در یک آپارتمان برحسب متراژ ساختمان حساب می شود و پرداخت آن به عهده مالکان و مستاجران است. البته این یک اصل کلی است و ساکنان یک آپارتمان میتوانند روش های دیگری را برای محاسبه این هزینه ها اعمال کنند.

به صورت قانونی، پرداخت این هزینه ها اگر مشترک باشند، باید مساحت هر واحد ملاک قرار بگیرد به گونه ای که سهم واحد بزرگتر 2 برابر سهم دیگران، هزینه انشعابات را باید بپردازد. 

اما اگر مالکان چنین توافقی نداشته باشند و حتی اگر فقط یک نفر مخالف باشد ، سهم هر یک از استفاده کنندگان از هزینه مشترکی مانند: سرایداری، نگهبان، آسانسور، باغبان و… به طور مساوی بین مالکان و مستاجران مستقر در ساختمان  تقیسم میشود. 

هزینه تعمیرات را چه کسی باید پرداخت کند؟

تعمیرات به دو دسته تعمیرات اساسی و تعمیرات جزئی تقسیم می شود.

تعمیرات جزئی مانند: تعویض شیرآلات، تعویض لامپ، تعویض پوشال کولر و … که مصارف جاری مستأجر می باشد و مستأجر آن را تعمیر می کند.

در مقابل، تعمیراتی مانند: رنگ آمیزی دیوار، تغییر و بازسازی ساختمان و… اساسی می باشند و پرداخت هزینه آن با مؤجر می باشد.

نکات مهم عقد اجاره ملک
cyprusrfi.com

چرا باید در مقابل پرداخت اجاره بها رسید دریافت کرد؟

شاید برخی گمان کنند که دریافت رسید به معنی عدم اعتماد است ولی کار درست و عقلانی اینست که رسید دریافت کنید، زیرا رسید، یک مدرک است برای زمانیکه اگر مؤجر مدعی عدم پرداخت اجاره بها شد به این مدرک استناد نمود.

با عدم پرداخت اجاره بها توسط مستأجر چه کنیم؟

در دو حالت می توان درخواست تخلیه ملک داد.

در حالت اول زمانی است که مدت اجاره بها پایان یافته است و حالت دوم زمانی است که مستأجر اجاره بها را به مدت سه ماه پرداخت نکرده باشد که مؤجر می تواند با درخواست تخلیه ملک را از شورای حل اختلاف محل بخواهد.

قراردادهایی که به صورت عادی تنظیم شده اند؛ دستور تخلیه ملک را می توان از مقامات قضایی دریافت کرد اما دستور تخلیه با قراردادهای رسمی زمان بیشتری می برد زیرا؛ مستأجر فرصت برای تجدیدنظرخواهی دارد.

نکات مهم عقد اجاره ملک
iranbanou.com

لازم است بدانید

دانستن نکات عقد اجاره ملک، هم برای مؤجر هم برای مستأجر ضروری است تا از مشکلات احتمالی بین طرفین جلوگیری شود.

قراردادهای دستی یا عادی در دفاتر املاک تنظیم می شود و قراردادهای رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود.

قولنامه های دستی در سه نسخه تنظیم می شوند که دو نسخه برای مؤجر و مستأجر و یک نسخه نزد املاک محفوظ می ماند.

پرداخت هزینه های شارژ را در قرارداد مشخص نمایید.

در قرارداد اجاره، حتما مدت اجاره مبلغ مورد توافق مشخص شود.

در این مقاله تمامی نکات مهم که لازم بود طرفین بدانند را بیان کردیم تا شما عزیزان با اطلاعات و آگاهی اقدامات لازم را انجام دهید.

منابع:                                                                                dadgaranlawfirm.com، kilid.com

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاور املاک خوب

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)