بنچاق چیست؟ چه تفاوتی با سند دارد؟

بنچاق چیست؟ چه تفاوتی با سند دارد؟

بنچاق چیست و چه تفاوتی با سند دارد؟ شاید برای شما هم سؤال باشد که بنچاق چیست؟ ارزش و اعتبار آن چقدر است؟ در گذشته، بنچاق بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت، ولی امروزه افراد، اطلاعات کمتری از این نوع سند دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بنچاق و نحوه تبدیل بنچاق به سند رسمی، آشنا کنیم.

تفاوت بنچاق با سند رسمی

حتما می دانید که بنچاق، همان سند منگوله دار است که مشخصات ملک در آن درج می شود، در گذشته به سند هایی که به صورت دستی، توسط افراد با سواد و مورد اعتماد نوشته می شد، بنچاق می گفتند و برای اثبات مالکیت بکار می رفت. با گذشت زمان، معاملات ملکی در دفاتر اسناد رسمی، ثبت و تبدیل به سند منگوله دار شد و در حال حاضر، نام آن تبدیل به سند تک برگ شده است.  

سند منگوله دار

بنچاق چیست؟

در گذشته، بنچاق سند عادی بود که افراد با سواد و مورد اعتماد، معاملات را به طور دست نویس در آن ثبت می کردند و به اندازه سند مالکیت ارزشمند بود.

امروزه هم سندی به نام بنچاق وجود دارد، اما نحوه استفاده و ارزش آن، نسبت به گذشته تغییر کرده است. این تغییرات پس از تصویب قانون ثبت، اتفاق افتاده است. امروزه، بنچاق سندی است که پس از نقل و انتقال ملک، توسط دفاتر اسناد رسمی، تنظیم شده و تمامی مشخصات ملک، مشخصات خریدار و فروشنده، پلاک ثبتی، شماره سریال سند قبلی، آدرس ملک، متراژ و جزئیات، مانند: شماره سریال آب، برق، گاز و تلفن در آن ذکر می شود.

ویژگی های بنچاق

بنچاق

بنچاق، برگه ای به اندازه ی A2 می باشد، که پیش نیازی برای دریافت سند ملک است و در اختیار مالکین، قرار می گیرد. اطلاعاتی که در بنچاق ثبت می گردد، سرنوشت ملک را برای شما مشخص می کند و می توان از معاملاتی که قبل از آن، انجام شده هم مطلع شد.

در صورت نداشتن بنچاق ملک، می توانید به دفاتر ثبتی که معاملات در آن انجام شده مراجعه کنید. گاهی اوقات در هنگام معامله، دفتر اسناد رسمی، از دفترخانه قبلی که معامله ملک در آن انجام شده، درخواست بنچاق می کند.

تبدیل بنچاق قدیمی به سند تک برگ

معاملات ملکی که بعد از سال 1391، انجام شده باشند، باید سند تک برگ داشته و اگر ملک مورد معامله، بنچاق دارد برای نقل و انتقالات باید، بنچاق را به سند تک برگ تبدیل کرد.

بنچاق چیست؟
سند تک برگ

مدارک مورد نیاز برای تبدیل بنچاق یا سند منگوله دار به سند تک برگ

برای تبدیل بنچاق به سند تک برگ، با در دست داشتن مدارک زیر به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید.

 • اصل سند مالکیت منگوله دار

 • آدرس دقیق و کد پستی ملک

 • اگر مالک ملک، خریدار جدید باشد، کد ملی و آدرس شخص خریدار، ضروری است.

 • بنچاق و برگه خلاصه معامله

 • فرم درخواست سند تک برگ

مراحل تبدیل بنچاق به سند تک برگ

 • مراجعه به دفتر اسناد رسمی : اگر سند شما منگوله دار است، به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید.

 • استعلام سند قبلی: با استعلام از سند قبلی، مشخص می شود که سند در توقیف دادگستری، رهن بانک و … نباشد. اگر سند آزاد نباشد نمی توان آن را انتقال داد.

 • انتقال سند، معمولا دو روز طول می کشد.

 • تسویه حساب با دارایی: اگر مالیات ملک پرداخت نشده و به اداره دارایی بدهکار باشید، گواهی پایان کار صادر نمی شود. برای دریافت سند تک برگ، گواهی پایان کار نیاز است.

 • تسویه حساب با شهرداری: برای دریافت سند تک برگ، باید حتما، عوارض شهرداری پرداخت شود تا ملک به شهرداری بدهکار نباشد. اگر عوارض پرداخت نشود، گواهی پایان کار صادر نمی شود.

 • انتقال سند در دفترخانه: خلاصه نقل و انتقالات ملک باید ذکر گردد.

 • مراجعه به اداره ثبت: با مراجعه به اداره ثبت، فرم در خواست صدور سند تک برگ را پر کنید و اصل سند قبلی، مدارک لازم برای پرداخت هزینه های ثابت و جانبی را تحویل دهید.

 • مراجعه به باجه پست اداره ثبت: در آخر، برای اینکه سند تک برگ برای شما صادر شود و آن را دریافت کنید، باید به باجه اداره ثبت مراجعه کرده و پاکت سند و رسید را تحویل بگیرید.

 • تسویه حساب با تأمین اجتماعی: برای ملک تجاری و صنعتی، تأئیدیه تسویه حساب از اداره تأمین اجتماعی نیاز است.

مبایعه نامه

کاربرد بنچاق چیست؟

کاربرد بنچاق در گذشته، سند مالکیت ملک بود که امروزه مشخصات کامل ملک در آن نوشته می شود. تمامی ملک ها با کاربری های متفاوت همگی دارای بنچاق هستند. امروزه سندهای تک برگ جای بنچاق های قدیمی را گرفته است. سند تک برگ نسبت به بنچاق، دارای اعتبار بیشتری می باشد.

تفاوت بنچاق و مبایعه نامه

مبایعه نامه سند عادی است که بین خریدار و فروشنده منعقد می شود اما بنچاق همانطور که در بالا هم گفته شد، سند عادی است که شامل جزئیات، اطلاعات و مشخصات ملک می باشد و خلاصه ای از قرارداد هم در آن ذکر شده است.

آیا بنچاق اعتبار دارد؟

سند بنچاق، چون در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود، سند رسمی محسوب شده و اعتبار آن نسبت به مبایعه نامه که یک قرار داد خرید، بین بین خریدار و فروشنده است بیشتر است.

اگر ملکی بنچاق و شماره ثبت ملک دارد ولی در حال حاضر بنچاق مفقود شده باشد برای دریافت سند تک برگ چه باید کرد؟

با مراجعه به اداره ثبت اسناد رسمی محل وقوع ملک از طریق تاریخ و پلاک های ثبت مجاور(شماره ردیف های ما قبل و ما بعد) می توان به بنچاق دست یافت.

به عنوان مالک سند با شناسنامه و کارت ملی خود به دفاتر تنظیم سند مراجعه کنید. این دفاتر به طور به طور عمومی یک رونوشت برابر اصل از بنچاق شما دارند.

اگر متراژ سند و بنچاق تا حدودی با هم تفاوت داشته باشند کدام درست است؟

باید به اداره ثبت مراجعه و پیگیری کرده تا متراژ دقیق ثبت شود.

اگر کسی بنچاق زمین متوفی را نداشته باشد باید از کجا تهیه کند؟

ورثه یا وکیل فرد متوفی به دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنند.

بنچاق بهتر است یا سند رسمی؟

بنچاق سند رسمی است که دفترخانه صادر میکند و شرح معامله ومشخصات کامل ملک در آن قید شده است. رسمیت داره و قابل استناد است.

در سند رسمی شرح معامله قید نشده و فقط مشخصات مالک ملک در آن نوشته شده است. صادر شدن سند تک برگ از اداره ثبت اسناد زمانبر است.

کلام آخر

 • بنچاق، همان سند تک برگ نیست، ولی با پرداخت مالیات و عوارض، می توان آن را تبدیل به سند رسمی کرد.

 • در گذشته، سند مالکیت بوده ولی امروزه، مشخصات دقیق سند در آن ثبت می شود.

 • در بنچاق تمامی جزئیات و مشخصات ملک ذکر می شود ولی در دفترچه مالکیت و سند منگوله دار خیر.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاور املاک خوب

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)