نکات طلایی هنگام نگارش مبایعه نامه

نکات طلایی هنگام نگارش مبایعه نامه

نگارش مبایعه نامه یکی از اساسی ترین بخش های خرید یا فروش می باشد، که متاسفانه به دلیل عدم اطلاع از نکات حقوقی،  خریداران و فروشندگان محترم با دشواری های زیادی روبرو می کند.
در این بخش، سعی کردیم نکات مهم که باید در زمان نگارش مبایعه نامه بدانید را فراهم کنیم تا با آرامش خاطر به انجام معامله بپردازید.

مبایعه نامه چیست؟

مبایعه نامه سندی عادی است به وسیله آن خریدار و فروشنده در خصوص ملک مورد معامله با یکدیگر توافق می کنند و با توضیح درباره زمان، مکان تحویل ملک و روش پرداخت قیمت تعهداتی را قبول میکند.

مسئله بسیار مهم این است که تنظیم مبایعه نامه در فرم های چاپی از قبل مشخص شده هم سند عادی محسوب می شود و مزایای سند رسمی را نخواهد داشت.

برگه های مبایعه نامه در دفاتر املاک در فرم های چاپی از پیش تعیین شده تنظیم و نگارش می شوند. در برگه های مبایعه نامه می توانید در قسمت توضیحات آن، توافقات خود را وارد نمایید یا اگر طرفین با بندهایی از مبایعه نامه مخالف باشند، امکان حذف آن بند وجود دارد یا می توانند آن را خط بزنند.

اجزای قرارداد

فرقی نمی کند که قرارداد بیع ملک باشد یا خودرو، مهم این است که تمام موارد قید شده در قرارداد را با دقت بررسی کنید. اجزای مهم مبایعه نامه شامل: موضوع معامله، مشخصات فروشنده و خریدار، قیمت مورد توافق، جزئیات مورد معامله، شرایط انتقال مدارک و اسناد، شروط ضمن عقد، شرایط تسلیم و تحویل مورد معامله، شرایط و آثار قرارداد، جرایم ناشی از انجام نشدن تعهدات طرفین، امضای طرفین، 2 شاهد و مسئول معاملات.

نکاتی که باید رعایت کنید

 صلاح است مبایعه نامه توسط فردی غیر از طرفین قرارداد نگارش شود و برای نوشتن آن، تنها از یک خودکار استفاده شود و از دو نوع خودکار به هیچ عنوان استفاده نکنید و شخصی  که قرارداد را می نویسد باید دارای خط خوش و خوانا باشد.

مبایعه نامه باید اطلاعات هویتی فروشنده و خریدار بر طبق شناسنامه و کارت ملی کامل شود.

قیمت ملک باید هم به عدد و هم به حروف درج شود.

توجه کنید تاریخی که برای حضور طرفین در دفترخانه مشخص می شود مصادف با تعطیل رسمی نباشد.

ضمن اینکه در حضور طرفین معامله امضا انجام شود و به هیچ عنوان قرار داد در غیاب یکی از طرفین امضا نشود.

بعد از تصویب قرارداد بهتر است تا هنگام تنظیم سند رسمی، اصل سند مالکیت نزد مشاور املاک قابل اعتماد به صورت امانت قرار گیرد تا از احتمال هرنوع سوء استفاده مالک جلوگیری شود و مشاور املاک هم باید در قبال نگهداری سند به طرفین، رسید ارائه دهد.

تمامی بندهای قرارداد را مطالعه نمایید و اگر مفادی برای شما مبهم بود از مشاور املاک بخواهید تا، توضیحات لازم را به شما بدهد.

برای تعهدات خریدار، مانند: تعهد در پرداخت، ضمانت اجرا تعیین نمایید. تعیین ضمانت اجرا به شما کمک می کند تا در صورت عدم انجام تعهدات طرف مقابل، مبلغی را به عنوان خسارت پرداخت نماید. میزان خسارت هم، به صورت عرف و متناسب با حجم تعهد انجام می شود.

املاک ورثه ای یا املاکی که شرکا دارند، باید اسامی تمام شرکا و وراث، با میزان سهم ارث، طبق گواهی انحصار وراثت و گواهی مالیات بر ارث نیز، اخذ شود.

قراردادهایی که مالک آن ها شرکا یا وراث هستند، بهتر است مبالغی را که در هر مرحله از قرارداد پرداخت می کنید را مطابق با قدرالسهم تک تک آن ها، جداگانه پرداخت و از هرکدام جداگانه رسید، دریافت نمایید.

متراژ دقیق ملک، ثبت شود. در مورد ملک های در حال ساخت، متراژ حدودی و مطابق با جواز ساخت قید شود. اگر متراژ حدودی را قید کردید در قسمت توضیحات، قید نمایید که اضافه یا کمبود متراژ در قرارداد قید کنید.

اگر ملک دارای انباری پارکینگ و سایر ملزومات است در قرارداد قید نمایید.

حتما موقعیت دقیق آپارتمان براساس کدپستی آن و جهت جغرافیایی و سایر موارد در قرارداد ذکر شود.

در آخر، مهمترین موضوعاتی که در نگارش مبایعه نامه باید درج شود، قابل به ذکر است: نام و مشخصات طرفین قرارداد، نشانی و اطلاعات تماس، نام و مشخصات نماینده قانونی طرفین، دلیل و مستند نمایندگی نماینده قانونی، عنوان و مشخصات مورد معامله ، میزان سهم فروشنده در ملک، معیار سهم منتقل شده به خریدار، مبلغ قرارداد و روش پرداخت آن، تعهدات خریدار، تعهدات فروشنده، موارد فسخ قرارداد، نحوه حل و فصل اختلاف،

اسقاط خیارات مورد توافق، حق الزحمه مشاوراملاک و نحوه پرداخت آن، تاریخ ‌محل تصویب قرارداد و موارد و نسخ قرارداد هستند.

با سری مطالب آموزشی تاوا ملک برای داشتن یک خرید موفق و رضایت بخش همراه باشید.
ما در آژانس املاک  تاوا به آگاهی شما فکر می کنیم، و برای ارتقای آن اندیشه و در جهت رفع ابهامات شما همراهان گرامی املاک تاوا گام برمی داریم.

9 نکته طلایی در نگارش مبایعه نامه..

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاور املاک خوب

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)