وکالت بلاعزل چیست؟و نقش آن در معاملات ملکی

تصویر بلاگ وکالت بلاعزل چیست؟

تعریف عقد وکالت

به موجب ماده ی ۶۵۶ قانون مدنی: وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نماینده ی خود می‌نماید. عقد وکالت جز‌ء عقود جایز به شمار می‌رود. عقد جایز یعنی هر یک از طرفین عقد، هر وقت که بخواهند می‌توانند معامله را فسخ نمایند. طبق ماده ی ٦٧٨،٩٥٤،٦٨٣ قانون مدنی؛ موت، جنون و سفه، ‌زمانی که رشد مؤثر باشد،‌ هرگاه متعلق و مورد وکالت از بین برود یا موکل آن را انجام دهد یا مدت زمان نمایندگی وکیل در مورد وکالت منقضی شود وکالت منفسخ و از بین میرود.

تعریف وکالت بلاعزل

به طور کلی وکالت بلاعزل وکالتی است که موکل دیگر حق عزل وکیل و فسخ وکالت را ندارد.
برای درک بهتر مطلب، مثالی را خواهیم گفت:‌ مثلاً شخصی از کسی یک واحد آپارتمان را خریداری می کند اما ممکن است نتواند آن را به صورت رسمی انتقال دهد. به ناچار خریدار(وکیل) از فروشنده(موکل) در دفتر اسناد رسمی وکالت بلاعزل فروش می گیرد‌ تا بتواند مشکلات و موانع را برطرف کند و بدون نیاز به حضور موکل، نسبت به انتقال رسمی آن اقدام نماید. به نظر می‌رسد علت اصلی روی آوردن مردم به این گونه از وکالت ها ایجاد یک رابطه حقوقی محکم و رفع تزلزل ناشی از جایز بودن عقد وکالت است.

تصویر چکش عدالت برای وکالت بلاعزل چیست

آیا وکالت بلاعزل جهت انتقال مالکیت ملک بیع محسوب میشود؟‌

اگر طرفین با این نیت وکالت بلاعزل، وکالت تنظیم کرده باشند از زمان تنظیم عقد وکالت، این عقد باید انتقال بیع تلقی گردد.


نظر اقلیت قضات

تا زمانی که به مورد وکالت عمل نشده و انتقال واقع نشده باشد، حتی اگر وکالت بلاعزل هم تنظیم شده باشد نمی‌توان قائل به وقوع بیع شد. مگر این که به مورد وکالت عمل شده باشد یا عقد بیع یا صلح تنظیم شده باشد.


نظر اکثر قضات

صرف اینکه وکالتنامه تنظیم شده بلاعزل باشد یا نباشد انتقال بیع محسوب نمی شود. و لذا وکالت نامه بلاعزل نمی‌تواند جایگزین عقد بیع باشد. لیکن ممکن است با دلایل و قراین دیگری وقوع عقد بیع، بین طرفین احراز شود. در نتیجه، نظر اکثریت تایید میشود.


نظر کمیسیون قضایی

نتیجه گیری

متن وکالتنامه های بلاعزل در دفاتر اسناد رسمی آماده و تنظیم شده است. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید آنست که متن وکالت نامه را پیش از عقد بخوانید و تمام مواردی را که می خواهید عنوان کنید را با جزئیات بیان کنید.
عقد وکالت را با افرادی انجام دهید که به آنها اعتماد کامل دارید و از عقد وکالت با افرادی که نمی شناسید خودداری کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاور املاک خوب
اجاره به شرط تملیک

اجاره به شرط تملیک

 اجاره به شرط تملیک، یک نوع از قرارداد اجاره است. امروزه یکی از دغدغه های مردم این است که صاحب خانه شوند، اما متاسفانه، صاحب‌خانه

ادامه مطلب »

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)