نشتارود، از شهرهای استان مازندران است. تمام شهرهای شمالی کشور، دارای زیبایی های بی نظیری هستند. آب و هوای عالی، سرسبزی و گویش های متفاوت هر شهر، زیبایی ها را دو چندان می کند.

نشتارود هم یکی از شهرهای زیبایی است که به مناطق سرسبز کوهستانی و سواحل دریای خزر، متصل می باشد، که دارای آب و هوای مطبوع و ملایمی است. نشتارود، یکی از شهرهای تنکابن می باشد که از شرق، 5 کیلومتر با شهر تنکابن فاصله دارد. تنکابن به شهر نشتارود بسیار نزدیک می باشد که فرصت مناسبی است از تنکابن (شهسوار) زیبا هم دیدن کنید.

وجه تسمیه شهر نشتارود

نشتا به معنی نشت آب است و به دلیل  رودخانه ها و چشمه های فراوانی که دارد، نشتارود نامیده شده است.

مردم نشتارود، به زبان مازندرانی و فارسی گویش می کنند.

پیشینه شهر نشتارود به بیش از دو قرن قبل بر میگردد، از ویژگی های بارز شهر نشتارود آثار تاریخی و بافت فرهنگی اجتماعی می توان اشاره کرد، که یکی از آثار تاریخی آن، حمام سنگی باستانی مکرود است.

از جاذبه های گردشگری شهر نشتارود می توان، به منطقه جنگلی سفید آب و کوهسر، منطقه ییلاقی داکو، منطقه جنگلی دینارسرا، مرداب نشتارود، خشکه داران، حمام سنگی قدیمی و… نام برد، در ادامه به توصیف این مکان های دیدنی می پردازیم.

مرداب نشتارود

مرداب، مکانی است که در آن آب به صورت راکد و بی حرکت باشد، اما مرداب نشتارود به معنای واقعی، مرداب نمی باشد. زیرا؛ آب، در آن، در حرکت می باشد، اما به دلیل آنکه عمق و عرض زیادی دارد، حرکت آب به چشم نمی آید. این مرداب در مرکز شهر و بازار نشتارود، قرار دارد و زیبایی خاصی به این منطقه داده است. این رودخانه ی زیبا از سلسله جبال البرز سرچشمه می گیرد و از جنگل خشکه داران و مزارع نشتارود در گذر است و از بازار نشتارود عبور و به دریا می ریزد. این مرداب آرام، محل تخم گذاری ماهی هایی مانند؛ سفید، کپور، کفال و… می باشد. در فصل زمستان هم، میزبان پرنده هایی مانند:مرغابی، خوتکا و… می باشد. عمق آن، در جاهای عمیق بین 6 تا 10 متر می رسد. زیبایی های زیادی در این مرداب نهفته است که گردشگران زیادی به خود جذب می کند. این مرداب، نسبتا عمیق  و آرام می باشد که به آن مرداب آرام می گویند. برای دیدن این مرداب زیبا باید به مرکز شهر نشتارود بروید.

مرداب نشتارود
مرداب نشتارود

روستای مازوبن

روستای مازوبن در دهستان کُترا واقع است. این روستا در فاصله 19 کیلومتری جنوب غربی شهر نشتارود قرار دارد. بهترین فصل برای سفر به این منطقه، بهار و تابستان است. صنایع دستی این روستا، چادر شب و حصیربافی و کفگیرهای چوبی می باشد. از غذاهای محلی این روستا هم می توان به بادمجان کباب، ترش تره، میرزاقاسمی و… اشاره کرد. به دلیل اینکه، این روستا دارای درختان بلوط می باشد که به زبان محلی به آن مازو می گویند، مازوبن نامگذاری شده است. منبع درآمد مردم این منطقه، از باغ کیوی و … می باشد.

ییلاق داکو

ییلاق داکو، بهشتی است در میان ابرها، که یک فضای رویایی و بی نظیری دارد، اگر آن را به بهشت تشبیه کنیم گزافه گویی نکرده ایم. این منطقه در ارتفاع بالایی قرار دارد که می توانید به راحتی از نزدیک، نظاره گر ابرها باشید، دشت های صاف و سرسبز در فصل بهار و تابستان بیش از پیش خود را به رخ می کشند. بناهای قدیمی از جنس آجر و گورستان های متعددی در جاهای مختلف این منطقه بخصوص، در دِه بالنده، وجود دارد که نشان از قدمت هزا ساله آن می باشد.

میوه های خودروی زیادی در این منطقه دیده می شود، مانند: ازگیل جنگلی، سیب جنگلی، آلوچه، زرشک، گالش انگور و … وجود دارد که از آلوچه های آن می توان ترشی و لواشک تهیه کرد.

نشتارود
منطقه ییلاقی داکو

منطقه جنگلی سفیدآب و کوهسر

اگر عاشق طبیعت و طبیعت گردی هستید، بی تردید این سفر برایتان خاطره انگیز خواهد شد، زیرا مسیری را که برای رسیدن به آبشارها طی می کنید و دیدن آبشار کوهسر، انرژی دوباره به شما برای ادامه مسیر می بخشد. آبشارها و چشمه ها در فصل بهار و تابستان پرآب هستند که چشم انداز بی نظیر و باشکوهی را به شما هدیه می دهد. برای رسیدن به آبشار، باید مسیر جاده خاکی را طی کنید. گاهی لازم است از میان رودخانه عبور کنید. ماشین های شاسی بلند، مناسب این جنگل گردی هستند. آب و هوای این منطقه خنک و دلپذیر است، درختان سر به فلک کشیده، سایه افکن اجتماعات و استراحت شما می باشند. این منطقه زیبا در روستای سفید آب و کوهسر قرار دارد.

آبشار کوهسر نشتارود
آبشار کوهسر

روستای دینار سرا

روستایی است در بخش نشتا، شهرستان تنکابن (شهسوار) این روستا در 21 کیلومتری تنکابن و 9 کیلومتری بخش نشتا قرار دارد. این روستا آب و هوای خنک و بی نظیری دارد. اکثر اهالی این روستا به دامداری، باغداری و کشاورزی مشغول هستند. در این روستا یک آبشار قرار دارد که نام آن، آبشار خروشان است، همچنین؛ امامزاده میر خرم کیا در این روستا قرار دارد. برای رسیدن به این روستای زیبا، باید از یک جاده ی پرپیچ و خم عبور کنید که البته مسیر این جاده سرشار از زیبایی و سرسبزی است که شما را به خود مجذوب می سازد. این روستا دارای یک پل چوبی است که از روی رودخانه ای بزرگ رد شده است که با عبور از آن به دل روستا می رسید.

دینارسرا
روستای دینارسرا

پارک جنگلی خشکه داران

پارک جنگلی خشکه داران در منطقه نشتارود در حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس آباد، در کنار جاده قرار دارد که 120 متر با دریا فاصله دارد، پارک جنگلی یک منطقه حفاظت شده بکر و جلگه ای می باشد که مساحت آن تقریبا 2/600/000 متر مربع می باشد.

پوشش گیاهی این منطقه، ملج، ممرز، بلوط، انار، لیکلی یا کرات خرمندی، ازگیل جنگلی و پرندگانی مانند: مرغابی، غاز، حواصیل و… دارد.

در جنگل خشکه داران، یک موزه طبیعی قرار دارد که، یک مجموعه ی زیبایی از حیات وحش شمال کشور به نمایش گذاشته شده است.

پارک جنگلی خشکه داران
پارک جنگلی خشکه داران

حمام سنگی مکرود

این حمام قدیمی مربوط به اواخر دوره قاجار می باشد. سقف این حمام قدیمی، گنبدی شکل می باشد که نور آن از طریق حفره هایی که در بالای سقف آن ایجاد شده تأمین می شود. این تنها حمام قدیمی است که در نشتارود قرار دارد و به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، اما متأسفانه به دلیل عدم رسیدگی مخروبه شده است.

حمام سنگی مکرود نشتارود
حمام سنگی مکرود

مجموعه تفریحی و توریستی ترافیک نشتارود

یکی از بهترین مجموعه توریستی و تفریحی در شهر نشتارود است که همه ی آن چیزی که برای تفریح و گذراندن وقت نیاز است، در این مکان فراهم است، و امکاناتی شامل: رستوران، تالار عروسی، کافی شاپ و استخر، سر پوشیده در آن گنجانده شده است که استخر آن، دارای تجهیزات حرفه ای شامل: سونا، جکوزی، ماساژ و… می باشد.

مجموعه توریستی تفریحی ترافیک نشتارود
مجموعه توریستی،تفریحی ترافیک نشتارود

مراقب طبیعت باشیم...

ما با معرفی شهرها و مکان های دیدنی آن، سعی داریم اطلاعات شما را نسبت به مناطق بکر و زیبای کشور عزیزمان بیشتر کنیم. اما زمانی این مناطق بکر، باقی خواهند ماند که به خوبی از آن محافظت شود. برای حفاظت از طبیعت و محیط زیست، کافیست در طبیعت زباله نریزیم، درختان جنگل را از بین نبریم، حیوانات جنگل را شکار نکنیم. خداوند، ما انسان ها را لایق این همه زیبایی دانسته است، پس بیایید از این نعمت های بی نظیر مراقبت کنیم و با دست های خود آن را نابود نکنیم.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاور املاک خوب

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)